Ginekologia i położnictwo

Poronienia a zakrzepica

Jedną z przyczyń problemów z zajściem w ciąże czy też urodzeniem zdrowego dziecka są wrodzone bądź nabyte predyspozycje do zaburzeń zakrzepowo-zatorowych nazywane trombofiliami. Wywołane są one mutacjami genetycznymi takimi jak m.in. mutacja czynnika V Leiden czy mutacja genu G20210A protrombiny. Występują również nabyte stany​ nadkrzepliwości wywołane m.in zespołem antyfosfolipidowym czy zwiększoną aktywnością czynników krzepnięcia. Zaburzenia te zarówno wrodzone jak i nabyte mogą być przyczyną przedwczesnych poronień, zahamowania bądź zaburzeń wzrostu płodu. Poprzez wdrożenie odpowiedniej terapii pacjentka cierpiąca na te schorzenia jest w stanie zajść w ciążę i urodzić zdrowe potomstwo. 

Ciąża a zakrzepica

W ciąży dochodzi do stopniowego fizjologicznego zwiększenia ilości czynników krzepnięcia. Ma to na celu ograniczenie potencjalnego ryzyka krwawień czy poronień. Jednak przy istnieniu innych czynników ryzyka zmiany te mogą sprzyjać incydentom zakrzepowo-zatorowym. Ciąża zwiększa ryzyko zakrzepicy pięciokrotnie. W sytuacji współistnienia z ciążą czynników ryzyka zakrzepicy lekarz ginekolog-położnik może zadecydować o konieczności włączenia profilaktycznej terapii przeciwzakrzepowej. 

Należy również pamiętać, że stosowanie antykoncepcji hormonalnej i ​ hormonalnej terapii menopauzalnej jest jednym z czynników ryzyka zakrzepicy. Przed decyzją o włączeniu ww. leków warto rozważyć ocenę predyspozycji genetycznej do trombofilii. ​ Nieprawidłowy wariant czynnika V Leiden występuję z częstością ok. 1 na 20 osób (od 3-8%, wg. różnych danych) a wariant G20210A w genie protrombiny z częstością 1 na 33 osób (od 1-6% wg. różnych opracowań). Stwierdzenie wyżej wymienionych wariantów, szczególnie w połączeniu z obciążającym wywiadem rodzinnym bardzo istotnie zwiększa ryzyko zakrzepowo-zatorowe przy stosowaniu hormonalnej antykoncepcji i hormonalnej terapii menopauzalnej.

Nasi specjaliści

Dr n. med. Ewa Horzelska
Ginekolog położnik, perinatolog

Jestem absolwentką Wydziału Lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, który ukończyłam w 2006 roku. W 2005 roku odbyłam staż w Leicester Royal Infirmary na Oddziale Ginekologii i Położnictwa, w Leicester w Anglii a w latach 2005/2006 studiowałam również na uniwersytecie Christian-Albrechts-Universität w Kiel w Niemczech. Po studiach rozpoczęłam pracę w Klinice Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej w Bytomiu, gdzie zdobyłam umiejętności i doświadczenie zawodowe zostając specjalistą w dziedzinie położnictwa i ginekologii. W roku 2007 obroniłam z wyróżnieniem pracę doktorską uzyskując stopień doktora nauk medycznych. Oprócz pracy lekarza jako asystent Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach prowadzę zajęcia ze studentami polskimi i zagranicznymi. Szczególnym obszarem moich zawodowych zainteresowań jest perinatologia. W 2020 roku ukończyłam specjalizację szczegółową w tej dziedzinie zostając specjalistą perinatologiem. Moim Pacjentkom zapewniam kompleksową opiekę, obejmującą diagnostykę i leczenie chorób kobiecych oraz prowadzenie ciąży fizjologicznej i powikłanej. Szanuję i troszczę się o każde życie od poczęcia.

Dr n. med. Tomasz Horzelski
Ginekolog położnik, ginekolog onkolog 

Jestem specjalistą ginekologii i położnictwa z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. W 2006 roku ukończyłem Wydział Lekarski Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Od początku mojej kariery zawodowej związany jestem z Kliniką Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej w Bytomiu gdzie zdobyłem umiejętności i doświadczenie zawodowe. W 2021 roku uzyskałem specjalizację w dziedzinie ginekologii onkologicznej oraz tytuł doktora nauk medycznych. Jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologii Plastycznej. Obszarem moich zawodowych zainteresowań w szczególności jest ginekologia operacyjna oraz plastyczna a także perinatologia. Systematycznie doskonalę swoją wiedzę i umiejętności poprzez uczestnictwo w specjalistycznych kursach, szkoleniach, konferencjach oraz zjazdach naukowych zarówno w Polsce jak i za granicą. Moim Pacjentkom zapewniam kompleksową opiekę obejmującą diagnostykę i leczenie chorób kobiecych ze szczególnym uwzględnieniem pełnego zakresu operacji ginekologicznych (techniką klasyczną, przezpochwową, laparoskopową i laserową) w tym leczenia operacyjnego nowotworów narządu rodnego oraz prowadzenie ciąży fizjologicznej i powikłanej.