Angiologia

Zakrzepica żył powierzchniowych

Zakrzepica żył powierzchniowych

Zakrzepica żył powierzchniowych jest związana z formowaniem się materiału zakrzepowo-zatorowego z towarzyszącym stanem zapalnym żył położonych tuż pod skórą. Obszar objęty zakrzepicą jest zaczerwieniony, stwardniały i bolesny. Większość przypadków zapalenia żył powierzchownych współistnieje z występowaniem żylaków. W celu zdiagnozowania schorzenia konieczna jest porada lekarza angiologia, specjalizującego się w leczeniu chorób układu naczyniowego.

Zakrzepica żył głębokich.

Żyły głębokie w przeciwieństwie do żył powierzchownych, nie znajdują się bezpośrednio pod powierzchnią skóry ale pod warstwami tkanki i mięśni. Zakrzepica żył głębokich jest znacznie poważniejszym stanem niż zakrzepica żył powierzchownych i zawsze wymaga leczenia farmakologicznego, a nierzadko także hospitalizacji. Zatorowość płucna, będą bezpośrednim stanem zagrożenia życia znacznie częściej stanowi powikłanie zakrzepicy żył głębokich niż powierzchownych. 

Nasi specjaliści

Dr hab. n. med. Marek Glinka
Angiolog

Dr hab. n. med. Marek Glinka, jest absolwentem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego i specjalistą w dziedzinie chirurgii ogólnej oraz angiologii, czyli chorób naczyń. 

Od kilkunastu lat, zajmuje się leczeniem przewlekłej niewydolności żylnej kończyn dolnych.
Posiada olbrzymie doświadczenie w wykonaniu zabiegów operacyjnych usunięcia żylaków oraz zabiegów małoinwazyjnych za pomocą lasera i fal radiowych.

W swojej pracy troszczy się nie tylko o uzyskanie jak najlepszego efektu leczniczego, ale też wizualnego i kosmetycznego, co możliwe jest dzięki wykonywaniu zabiegów w sposób estetyczny.
Dr hab. n. med. Marek Glinka jest uznanym specjalistą w dziedzinie proktologii. Posiada duże doświadczenie w leczeniu, za pomocą metod małoinwazyjnych, między innymi: 

  • guzków krwawnicowych odbytu (hemoroidy),
  • szczeliny odbytu,
  • fałdów,
  • zakrzepów brzeżnych​;

Zainteresowania zawodowe dr hab. n. med. Marka Glinki obejmują również:

  • kompleksową terapią przeciwobrzękową u pacjentów zarówno z pierwotnymi jak i wtórnymi obrzękami limfatycznymi kończyn dolnych i górnych (szczególnie po mastektomii);
  • dermatochirurgię, czyli kosmetyczne usuwanie zmian skóry (guzki, znamiona barwnikowe, kaszaki i inne) metodami chirurgicznymi poprzez elektrokoagulację oraz laser CO2​;
  • leczenie przepuklin brzusznych metodami klasycznymi i laparoskopowymi;

Dr hab. n. med. Marka Glinka jest członkiem Polskiego Towarzystwa Flebologicznego, Polskiego Towarzystwa Angiologicznego oraz Międzynarodowego Forum Minichirurgii Żył (International Forum for Minisurgery of Varicose Veins) z siedzibą we Frankfurcie nad Menem, w którym zasiada w Radzie Naukowej.